bronc امنیت ایران طراحی اسلامی انقلاب

bronc: امنیت ایران طراحی اسلامی انقلاب مدیریت اطلاعات انقلابی اطلاعات سپاه پاسداران

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند / محمود صادقی

در انتخابات اخير حزب موتلفه بازیچه احزاب ديگر اصولگرا شد| بزرگان اصولگرایی این جریان را نجات دهند 

روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند / محمود صادقی

محمود صادقی: روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند

عبارات مهم : استقبال

در انتخابات اخير حزب موتلفه بازیچه احزاب ديگر اصولگرا شد| بزرگان اصولگرایی این جریان را نجات دهند

به گفته عضو فراکسیون امید مجلس اگر نشانه از تشکیل دولت در سایه، نقد و تحلیل تخصصی کارها دولت مستقر باشد، می‎تواند منجر به تقویت کشور شود ولی اگر نشانه تخریب و رفتارهای ایذایی باشد، نامطلوب خواهد بود.

روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند / محمود صادقی

برگزاري انتخابات‎هاي پياپي در کشور عزیزمان ایران به مردم نشان داده که عوض کردن را تنها از دریچه انتخابات بنگرند. همکاری سیاسی و برگزاری انتخابات از مهمترین مولفه‎های دموکراسی هست. در کشورهايي که سالهاست مشق دموکراسي مي‎کنند مقوله‎اي به نام «دولت در سايه» نيز به عنوان یکی از مولفه‎های ثانویه در جهت دموکراتیزه کردن کشور شکل گرفته هست. دولتي که نشانه از تشکيلش در موازات دولت مستقر، نقد عملکرد دولت رسمي و ارائه راهکار و برنامه به آن است نه تخریب و تضعیف آن.

اين عنوان را با محمود صادقی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در میان گذاشتیم. او ضمن استقبال از تشکیل دولت در سایه به تحلیل آن پرداخت. آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است؛

در انتخابات اخير حزب موتلفه بازیچه احزاب ديگر اصولگرا شد| بزرگان اصولگرایی این جریان را نجات دهند 

این روزها در کنار بحث های تحلیلی در مورد انتخابات 96 عنوان تشکیل «دولت در سایه» بسیار پررنگ شده است هست. نظر شما در این رابطه چیست؟

در دنیا معمولا مرسوم است که بعد از انتخابات ها و مشخص شدن نتیجه همزمان با تشکیل دولت قانونی، احزاب رقیب که در انتخابات پیروز نمی شوند یک دولت در سایه تشکیل می دهند به این معنا که در برابر هر وزیری از کابینه دولت مستقر، یک وزیر درسایه مشخص می کنند. یعنی فردی که در صورت پیروزی این کاندیدا می توانست تصدی وزارتخانه مزبور را به عهده بگیرد؛ وزرای در سایه واکنش‌ها دولت مستقر در ان حوزه را زیر نظر می گیرند،تحلیل و نقد می کنند.

برای مثال در انگلستان این عنوان زیاد مشاهده می شود به گونه ای که هنگامی که حزب کارگر دولت را به عهده می گیرد حزب محافظه کار دولت در سایه تشکیل می دهد. بنابراین باید گفت این یک حرکت مدنی است که قابل تحسین هست. در چنین شرایطی است که نقد نسبت به مباحث کاملا تخصصی و بر اساس اطلاعات هست. مضاف برآنکه می توانند ضمن نقد دولت راهکارهایی قابل قبول ارائه کنند. این یک حرکت قابل قبول است که باید از ان استقبال کرد. البته یک توصیه را نباید فراموش کرد و آن اینکه خوب بودن دولت در سایه بسیار به اجرای آن بستگی دارد؛ اگر به همان صورت متعارف اجرا شود می تواند منجر به تقویت کشور شود ولی اگر نشانه تخریب و رفتارهای ایذایی باشد، این عنوان نامطلوب خواهد بود. لذا چنانچه جناح رقیب به دنبال تشکیل دولت در سایه است دولت آقای روحانی باید از آن استقبال کند.

دولت در سایه زیاد در نظام های پارلمانی و در کشورهایی که فعالیت های حزبی در آنها نهادینه شده است هست، تاکنون تشکيل شده است اند. آیا تشکيل چنن دولتي در کشور ما می تواند همان ثمر و نتیجه دلخواه را به دنبال داشته باشد یا بيم آن مي رود که به سمت تخریب عوض کردن جهت دهد؟

روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند / محمود صادقی

اگر بخواهیم بر اساس اصول صحبت کنیم، اصل تشکيل دولت در سایه رویکردی بسیار پیشرو هست. ولی اگر بخواهیم مبنای استدلال را بر پیشینه افراد قرار دهیم و با عملکرد آنها در انتخابات و رفتارهایی که عمدتا مبتنی به اتهام زنی ها بود و اینکه در بعد بسیاری از شعارها، رفتارهای تخریبی انجام می دادند اوضاع را بسنجیم نمی‎توان به قطعیت گفت که تشکيل «دولت در سایه» چه نتيجه اي در پيش خواهد داشت. من هم نمی خواهم نیت خوانی کنم که تشکیل دولت در سایه می تواند بر همان مدار باشد یا خیر. لذا باید منتظر ماند که چگونه پیش خواهد رفت. آنچه مسلم است اینکه تشکیل دولت در سایه را باید به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. آیا که این امر می تواند موجب پیشرفت شود. البته بار دیگر تاکید می کنم این به شرطی است که افراد مانند رفتارهایی که در ایام انتخابات در پیش گرفتند و بر اساس حرکت های ایذایی عمل نکنند.

به نظر شما چقدر این ظرفیت از سوی آقای رئیسی و تیم او وجود دارد که دولت در سایه ای منطبق با اصول ذاتی آن تشکیل دهند؟

من نمی دانم این حرکت از سمت آقای رئیسی انجام شده است است یا خیر. آیا که اساسا ایشان فردی تشکیلاتی نیست و تنها فردی با سابقه در قوه قضائیه هست. بنابراین مطمئن نیستم که زمزمه تشکيل دولت در سايه، حرکتي از سوی ایشان باشد. ولی به هر حال من نگاه مثبتی نسبت به تشکیل دولت در سایه دارم.

در انتخابات اخير حزب موتلفه بازیچه احزاب ديگر اصولگرا شد| بزرگان اصولگرایی این جریان را نجات دهند 

با توجه به انتخابات‎هاي اخیر و شکست پياپي اصولگرایان؛ بازبيني تشکيلاتي در جريان اصولگرايي را چقدر مورد نیاز مي‎دانيد؟

رفتار اصولگرایان به خاص در انتخابات اخیر نشان از یک سر در گمی دارد. بعد از فوت آیت الله مهدوی کنی و مرحوم عسگر اولادی و از سوی دیگر ظهور احمدی نژاد و جبهه پایداری، به نظر می رسد اصولگرایان دچار از هم گسیختگی شدند. در این انتخابات نیز ناتوانی آنها جهت رسیدن به یک انسجام محرز شد؛ آنها تلاش کردند در قالب جمنا به یک وحدت برسند و کاندیدایی را معرفی کردند. رای بالای این کاندیدا هم نه به جهت واکنش‌ها تشکیلاتی بلکه به علت شعارها و وعده های پوپولیستی و همچنبن با اتکا بر آرا نهادهای خاص بود و نمی توان گفت این آرا بدست آمده برخاسته از یک واکنش‌ها تشکیلاتی منسجم بود. مضاف بر آن رفتارهای آنها به خاص در این انتخابات با پارادوکس های فراوانی مواجه بود. به گونه ای که از یک سو می درخواست کردند در قالب نظام جمهوری اسلامی عمل کنند و از سوی دیگر به نظر می رسد هیچ پایبندی به اصول دموکراسی ندارند. قاعدتا اصولگرايان باید ابتدا با یک کار تئوریک وظیفه خود را با نظام دموکراتیک فرا دینی مشخص کنند.

روحانی باید از دولت در سایه استقبال کند / محمود صادقی

در این دوره ما می بینیم قدیمی ترین حزب اصولگرا یعنی حزب موتلفه بازیچه دست دیگر احزاب اصولگرا شدند و آقای میرسلیم همه اعتبار حزب موتلفه را فدای شعارهای غیر اخلاقی جناح های دیگر کرد. بنابراین می توان گفت اصولگرایان جهت تقویت خود نیاز به یک بازبینی جدي دارند.

آیا این پارادوکس‎ها موجب ریزش آراي اصولگرایان نخواهد شد؟

قطعا چنین امری صورت خواهد گرفت همانطور که ما دیدیم بخشی از بدنه اصولگرایی از این جناح فاصله گرفتند. افرادی مانند آقای حسن روحانی پیش از این متعلق به جناح اصولگرا بودند، مردها لاریجانی و ناطق‎نوری هم عقبه اصولگرایي دارند ولي امروز این جريان به آنها پشت کرده هست. به نظرم وجود یک اردوگاه رقیب جهت اصلاح طلبان یک امر مهم هست. یعنی یک جریان اصولگرایی با یک استخوان بندی نیرومند و برخوردار از یک چارچوب تئوریک منظم، به پیشرفت دموکراسی در کشور عزیزمان ایران کمک مي کند. لذا بزرگان اصولگرایی باید این جریان را از وضع موجود نجات دهند.

دقیقا این بازبینی از چه منظری بايد رخ دهد؟

اصولگرایان باید اصول بازی دموکراتیک را بپذیرند یعنی اولا جایگزین تکیه بر نهادهای پنهان، به تقویت خود رو بیاورند و جهت پیروزی به دنبال راهکار باشند و نه شعارهای تخریبی. واکنش‌ها امروز اصولگرایان زیاد شبیه رفتارهای تکفیری شده است هست. لذا باید با تجدید نظر در شیوه خود به سمت رفتارهای تشکیلاتی و پذیرش ساز و کار دموکراتیک رو بیاورند.

اصولگرایان و اصلاح طلبان باید اصل محور حرکت خود را بر قانون اساسی بگذارند و در این مسیر با یکدیگر به مسابقه بپردازند. ولی متاسفانه اصولگرایان زیاد به سمت رفتارهای حذفی حرکت کرده اند و نهایتا دست به تخریب می زنند. لذا باید دست به یک تجدید نظر بزنند تا قدرت خود را بازیابی کنند. به هر صورت ما نباید از یک دست شدن کشور استقبال کنیم.

واژه های کلیدی: استقبال | انتخابات | انتخابات 96 | اصولگرایان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs