bronc امنیت ایران طراحی اسلامی انقلاب

bronc: امنیت ایران طراحی اسلامی انقلاب مدیریت اطلاعات انقلابی اطلاعات سپاه پاسداران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری با مشاوران مذهبی صحبت کردم ، توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر

پس از آنکه بنیامین بهادری چند روز قبل قطعه “کبیر” را براساس فرازهایی از دعای “جوشن کبیر” انتشار داده است و متعاقب آن وزارت ارشاد در بیانیه‌ای نسبت به انتشار این

با مشاوران مذهبی صحبت کردم ، توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر

توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر/با مشاوران مذهبی صحبت کردم

عبارات مهم : آلبوم

پس از آنکه بنیامین بهادری چند روز قبل قطعه “کبیر” را براساس فرازهایی از دعای “جوشن کبیر” انتشار داده است و متعاقب آن وزارت ارشاد در بیانیه ای نسبت به انتشار این تک موزیک اعتراض کرد؛ او روز گذشته طی یک کنفرانس خبری اینترنتی از امریکا، به شائبه ها و سوالات مطرح شده است اطراف این اثر پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، بنیامین بهادری در حالی که طی یک کنفرانس خبری اینترنتی از امریکا پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود، راجع به اجرای قطعه “کبیر” گفت: من جهت اجرای این کار سوالات زیادی پرسیدم. اجرای موسیقایی این گونه کارهای آسمانی مخصوص امروز و امسال و این دوره نیست.

با مشاوران مذهبی صحبت کردم ، توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر

زمانی که جهت نخستین بار اسم بنیامین مطرح می شد قطعاتی منتشر شد که جزو همین قطعات آسمانی قرار می گرفتند. درست است که با زبان فارسی آن آثار را اجرا می کردم؛ منتهی مضامین قطعاتم آسمانی بود و ما با موسیقی اجرایشان کردیم.

این خواننده موسیقی پاپ در ادامه افزود: قطعاتی که تاکنون اجرا کرده بودم مشمول بر قطعاتی چون “عمویم ابالفضل”، “بوی محرمش میاد” و “آقام آقام” هست. بعدها خواستم یک آلبوم موسیقی با همین مضامین به اسم “ماه مهربان” منتشر کنم. قبل از اینکه وارد عرصه خوانندگی پاپ شوم، این آلبوم را ساخته بودم تا چند نفر آن را بخوانند.

پس از آنکه بنیامین بهادری چند روز قبل قطعه “کبیر” را براساس فرازهایی از دعای “جوشن کبیر” انتشار داده است و متعاقب آن وزارت ارشاد در بیانیه‌ای نسبت به انتشار این

فکر می کنم سال ۱۳۸۳ بود که با صدای من این قطعات به ارشاد فرستاده شد ولی مجوز نگرفت. همه ۸ قطعه در یک آلبوم رد شد. در یکی دو تا از این قطعات مانند “عمویم ابالفضل یه پهلونه” از موسیقی ریتمیک همان دوره استفاده شده است بود و بقیه قطعات هم موسیقی آرامی داشتند.

وی همچنین عنوان کرد: آن وقت این آلبوم مجوز نگرفت و بعدها که بقیه آثار پاپ من مطرح شده است بود؛ بعضی از قطعات آن آلبوم نیز از طرق متفاوت در بازار منتشر شد که همان موقع به چنین کاری اعتراض کردم. هر چه پیگیری کردم نتوانستم جلوی این کار را بگیرم و بفهمم از چه طریقی این اتفاقات دارد روی می دهد. در آن وقت هم از نظر مسئولان؛ هم ارشاد مجوز دادن به چنین قطعاتی کار بسیار مشکلی محسوب می شد و هم اینکه از نظر جامعه کار آوانگاردی شاید به نظر می رسید.

بنیامین بهادری گفت: من تجربه چنین کارهایی را دارم و می دانم هنگامی که چنین اثری اجرا می شود باید شکل اولیه اش بسیار جالب باشد و متن های آسمانی با فرم جدیدی باید اجرا شوند؛ چون مردم فرم سنتی آنها را بارها شنیده اند و به شکل عادی با آنها نیز ارتباط برقرار می کنند. درنهایت هم هنگامی که چنین آثاری منتشر می شود بخشی از مخاطب ممکن است آن را نپسندد و نپذیرد یا اینکه گمان شود دارد اتفاق مقدسی زیر پرسش می رود.

با مشاوران مذهبی صحبت کردم ، توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر

این موزیسین همچنین افزود: از آنجا که ما مسلمان هستیم؛ جهت انتشار این قطعه با بعضی کارشناسان مذهبی مشورت کردم و نظر شرعی بعضی از مردها پرسیده ام که اگر مورد نیاز باشد حتما از آنها می خواهم پاسخی که آن روز به من دادند را امروز هم به شکل عمومی منتشر کنند. از آنجا که این افراد از نظر اجتماعی و مذهبی افراد معتبری هستند؛ احتمالا مردم هم حرف آنها را می خوانند.

حتی این قطعه را با واسطه و بدون واسطه برایشان فرستاده ام تا آن را گوش بدهند. به هر حال گمان می کردم انتشار این قطعه منتقدانی داشته باشد ولی اینکه بگوییم اجرای دعاها با موسیقی اشکال جدی به آن وارد هست؛ چنین چیزی نداریم. همه می دانیم این کار یک دعای معنوی است که مشمول بر هزار و یک اسم خدا می شود.

پس از آنکه بنیامین بهادری چند روز قبل قطعه “کبیر” را براساس فرازهایی از دعای “جوشن کبیر” انتشار داده است و متعاقب آن وزارت ارشاد در بیانیه‌ای نسبت به انتشار این

وی عنوان کرد: فرازی که من از این دعا گزینش کردم این معنا را دارد: ای کسی که هم هوای فرزند کوچولو را داری و هم هوای پیرزن و پیرمرد را داری و هر چیزی که در دنیا اتفاق می افتد با اراده تو محسوب می شود و به هیچ کسی غیر از تو نمی شود خدا گفت.

بنیامین در ادامه افزود: قطعه “اذان صبح” بعد از اتفاق پلاسکو منتشر شد. من این آثار را بلافاصله بعد از این حوادث نساخته ام. تمام کسانی که در دنیا فعالیت هنری انجام می دهند می دانند گاهی موفقیت های ما آنی اتفاق می افتد و گاهی در طولانی مدت روی می دهد.

با مشاوران مذهبی صحبت کردم ، توضیحات بنیامین جهت تک موزیک جنجالی کبیر

من قطعه ای با عنوان لالایی ساختم که سال ۸۱ عروسک “چرا” آن را اجرا کرد و بسیار هم در بین مردم گرفت. بعدها همان قطعه “لالایی” در آلبوم مذهبی “ماه مهربان” هم بود. ولی هنگامی که من همین “لالایی” را بدون هیچ موسیقی در برنامه کلاه قرمزی اجرا کردم و به اندازه قطعات هیات هم مردم آن را شنیدند.

این خواننده پاپ گفت: من فکر می کنم هیچ اشکالی ندارد قطعاتی مانند “کبیر” را با موفقیت اوج و یا با موفقیت کم اجرا کرد؛ و این عنوان هیچ نسبتی با قانونی بودن یا نبودن و شرعی و غیرشرعی نبودنش ندارد. امکان دارد بگویند من کارم را قشنگ انجام نداده ام و در جایی دیگر امکان دارد بگویند من کار غلطی انجام داده ام؛ این دو را باید از هم جدا کرد.

وی همچنین عنوان کرد: قطعه “کبیر” سال ۱۳۹۳ ساخته شده است هست. همان موقع مشورت شد تا به صورت تک موزیک منتشر شود که گفتند صبر کنید ولی خبری نشد. در سال ۱۳۹۴ به همراه یک آلبوم به وزارت ارشاد فرستاده شد. مدیر وقت دفتر موسیقی به من زنگ زد و گفت این قطعه عربی را از سی دی شما درمی آورم.

گفتم آیا اینکار را می کنید گفت چون می خواهم سی دی را به شورا بدهم. پرسیدم چه ایرادی دارد این قطعه را نیز به شورای بدهید؟ گفت: این قطعه به هر حال الان مناسب نیست. گفتم بالاخره این کار ساخته شده است هست؛ اگر شما نظرتان راجع به شرعی بودن این کار است من خودم و خانواده ام مسلمان هستیم و در این باره پرسش کرده ام؛ لطفا این کار را به شورا بدهید حتی اگر قرار است این کار را رد کنند. یا خود شما به عنوان یک مسئول این کار را رد کنید.

بنیامین افزود: بعد از این ماجرا من به ارشاد نزد مدیر بالادستی مدیرکل دفتر موسیقی رفتم و به ایشان گفتم؛ ایشان هم قطعه را شنید و قول داد به من کمک کند. باز هم در سال ۱۳۹۵ هم من این قطعه را جهت مسئولان وزارت ارشاد فرستادم. حدود یک ماه قبل مجددا یکبار دیگر به همان مسئول ارشاد مراجعه کردم و به ایشان گفتم دو سال از ارائه این قطعه به شما گذشته است.

ایشان از من خواست کمی دست نگه دارم و تنظیم کار را هم عوض کردن بدهم. من یک ماه قبل این قطعه را به یک آقای مکزیکی دادم و گفتم این دعایی است که جهت ما بسیار مقدس است.

وی افزود: در مورد اجرای متون مذهبی با موسیقی من بسیار پرسش پرسیده ام؛ به عنوان نمونه می دانم در مورد قرآن به قدری حساسیت بالاست که هیچکس آن را توصیه نمی کند. ولی در مورد ادعیه مشکلی وجود ندارد و صحبت از موسیقی مناسب آن می شود.

من تعریفی در این زمینه دارم و می گویم یک موسیقی هرقدر که جالب و ریتمیک باشد هنگامی که روی چنین متونی قرار می گیرد اگر در حین شنیدنش شما به یاد چیز دیگری به غیر از مفهوم آن بیفتید ساخت آن موسیقی جهت متن مذهبی مناسب نیست؛ ولی اگر بعد از شنیدن موسیقی همچنان به همان متن مذهبی فکر کنید فکر نمی کنم ایرادی داشته باشد. من خودم جهت بسیاری از کسانی که نوحه می خوانند طی سال های گذشته سبک های متفاوت ساخته ام و هر لحظه این تجربه را داشته ام که هر نوع نوآوری می تواند با موجی از مخالفت ها روبرو شود.

بنیامین بهادری در ادامه گفت: آقای ناظم یک هیئتی معرف بود که حدود ۵۰ سال قبل سبکی را به وجود آورده که ابتدا با مخالفت هایی روبرو شده است از نوعی که همین امروز در مورد امثال این قطعات شاهد آن هستیم. البته همان سبک آقای ناظم به عنوان یک مبنای سنتی و اصیل آشنا می شود. این یک تجربه همیشگی است.

هیچ کس در این چند روز نبوده که دعای جوشن کبیر را بشناسد و با شنیدن این قطعه دیگر دلش نخواهد آن را گوش کند؛ ولی آدم های بسیار زیادی بوده اند که تا این چند روز هیچ آشنایی با دعای جوشن کبیر نداشته اند ولی به واسطه این قطعه جهت آشنایی با آن ترغیب شده است اند. این اتفاق چه ایرادی دارد؟

این خواننده موسیقی پاپ کشورمان گفت: دفتر موسیقی وزارت ارشاد بیانیه ای منتشر کرده و طی آن گفته ما مجوزی جهت انتشار تک موزیک “کبیر” صادر نکرده ایم و من حساسیت این دوستان را درک می کنم. حتما فشارهایی در این زمینه وجود داشته هست. من دو سال تمام این قطعه و تغییراتش را جهت دوستان ارشاد ارسال کرده ام و در این مدت حتی یک پاسخ روشن هم به من نداده اند و برایم جالب است که چطور به یکباره بیاینه ای در این زمینه صادر می شود و تا این حد حساسیت عنوان اوج برده می شود.

بنیامین افزود: من قبل از عید به امریکا سفر کردم چون مجبور بودم به بعضی از پرسشها پیگیری کنم. در این سفر چند کنسرت برایم برنامه ریزی شده است که آنها را اجرا می کنیم و بعد به کشور عزیزمان ایران بازمی گردیم. عید فطر هم کنسرت بزرگی در سالن دالبی لس آنجلس خواهیم داشت.

واژه های کلیدی: آلبوم | قطعات | موسیقی | بنیامین | بنیامین بهادری | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs